شرکت ماشين سازی اراک به عنوان يکی از صنايع مادر کشور فعاليت خود را در زمينه توليد تجهيزات مورد نياز صنايع نفت، گاز، پتروشيمی, نيروگاهی, سازه های فلزی و ..... آغاز نموده و از بدو تأسيس تاکنون همواره به عنوان يکی از قطبهای صنعتی کشور در زمينه توليد تجهيزات سنگين مطرح بوده است.
به جهت همگام شدن با شرايط روز کشور و حرکت به سمت اجرای پروژه های بزرگتر و سودآوری بيشتر شرکت, از اواخر دهه هفتاد, بحث شرکت در پروژه های بزرگ EPC در درون شرکت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
با توجه به درآمد زايی حاصل از انجام پروژه های EPC، از سال 1379 حرکت به سمت اجرای اين پروژه ها و تبديل شرکت به يک شرکت GC در برنامه استراتژيک شرکت گنجانده شد و از سال 1380 نيز اين موضوع در خط مشی کيفی شرکت لحاظ گرديد.
مهمترين اقدام در جهت تبديل شدن به يک شرکت GC پس از اقداماتی نظير اصلاح ساختار سازمانی شرکت و اقدام جهت اخذ مجوزها و گريدهای لازم از مراجع مرتبط, شرکت در مناقصه های بزرگ پروژه های EPC بود.

پروژه های شاخص EPC که در سه سال اخیر اجرا شده اند:

در این پروژه ها مسئولیت طراحی، تأمین مواد و اجراء به طور کامل بر عهده پیمانکار اصلی پروژه بوده به نحوی که بعد از اتمام عملیات اجرایی پروژه کار فرما می تواند از تسهیلات ایجاد شده بهره برداری نماید.

پروژه طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر:

فاز مهندسی این پروژه شامل انجام مهندسی پایه، تفصیلی و اجرائی در کلیه دیسیپلین های مهندسی از جمله سیبیل، مکانیک، پایپینگ،برق و مخابرات، ابزار دقیق و ایمنی است .نکته مهم در طراحی این پروژه این است که با توجه به لزوم در سرویس بودن بندر، طراحی این پروژه به گونه ای انجام گرفته که در عین بهینه نمودن سیستم ها از سیستم های موجود بندر نیز نهایت استفاده به عمل آید.

طراحی و اجرای پل بزرگ زیر قوسی کارون 4 :

طرح احداث پل بزرگ کارون 4 در قالب پروژه EPC از طرف شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به شرکت ماشین سازی اراک واگذار گردیده است .این پروژه شامل انجام طراحی و خدمات مهندسی ، تأمین کالا و تجهیزات، انجام کارهای ساختمان و نصب و راه اندازی برای احداث یک دستگاه پل بزرگ فلزی به صورت قوس از زیر به طول 380 متر و با دهانه قوس 300 متر و عرض عرشه 8/11 متر بر روی رودخانه ارمند در استان چهار محال و بختیاری در مسیر راه های جاگزین طرح کارون سه و چهار است.

طراحی، ساخت و نصب پل کابلی عبور لوله نفت و گاز کارون 4 به روش EPC

پل : ترکه ای

نوع عرشه : ارتوتروپیک

طول کل پل :٣٨٠متر (٥/٤٣ + ٢١٠ + ٨٠ + ٤٦)

عرض : ٢٠/٩ متر

وزن عرشه و پایلون ها : ۱۹۰۰ تن

وزن کابل : ۱۰۰ تن

محل اجرا : دریاچه سد کارون ٤