شیرهای توپکی (Ball Valve)                                                                                                                  
 
شرکت ماشین سازی اراک باتوجه به نیاز بازار ایران و منطقه، همچنین توانمندی ها و پتانسیل های خود فوق به طراحی، تکنولوژی و ساخت بال ولو در سایزهای 2" تا 56" و کلاس کاری 300  تا 2500  مطابق با استاندارد API  6D و از سایز 2" تا 9" و فشار کاری از 3000 PSI تا 10000 PSI مطابق با استاندارد API 6A ورود نموده است و تا کنون موفق به طراحی و ساخت بال ولو از سایز 2" تا 30" با کلاس کاری 300  تا 900 شده است.

شیر های دروازه ای سرچاهی

این نوع شیر آلات کلیه الزامات استاندارد API 6A را پوشش داده و از نظر سایز، کلاس فشار، نوع مواد و سطوح کیفی، گستره وسیعی را در بر می گیرند.

دامنه گیت ولو های تولیدی به شرح زیر است:

Standard: API 6A
Size 2 1/16" to 9
Pressure Class: 3000 to 10000 psi
Material Class: AA to HH
Temperature Class: K to V
Other Spec: NACE MR 0175-PR2- PSL 1 to 4-Fire test - Low Pressure Gas Test
Forged body - Non Rising Stem

کریسمس تری


این مجموعه شامل اجزایی مثل :

Elbow-SSV Wire Cut-SSV-Gate Valve- Solid Block و Cap است و توسط فلنج انتهایی ٢٦ اینچ روی چاه نصب می شود. شرایط کاری این مجموعه شامل فشار بسیار بالا (psi ٦٥٠٠) و محیط ترش و خورنده (H2S Service& High CO2 Service ) همراه با سایش می باشد و ساخت آن بر اساس ملزومات آخرین ویرایش استانداردهای جهانی API 6A برای (Temperature Class U (-18°C to 121°C و Material Class HH, NACE MR0175 صورت می گیرد . کلیه قطعات داخل مجموعه از جنسهای سوپر آلیاژی با مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی می باشند و تمام سطوح داخلی بدنه مجموعه بوسیله روش Cladding با مواد سوپر آلیاژی پوشش داده می شود . برای اطمینان از کیفیت قطعات و عملکرد صحیح مجموعه در شرایط کاری و محیطی میادین گازی پارس جنوبی، کلیه تست های کیفی طبق API 6A انجام می گردد.

شیرهای دروازه ای ایمنی با عملگر هیدرولیکی


SSV شیر دروازه ای با عملگر هیدرولیکی است که جهت حفظ ایمنی خطوط لوله و تجهیزات سرچاهی ، بکار می رود. طراحی این شیرها طبق استاندارد API 6A و NACE MR 0175 صورت می گیرد . در حالت عادی که فشار کافی داخل محفظه عملگر نباشد یک فنر قوی شیر را درحالت بسته نگه می دارد . اگر فشار کافی به داخل محفظه عملگر اعمال گردد شیر باز می شود. معمولا از فشار سیال موجود در خط جهت منظور فوق استفاده می شود . اگر فشار خط بیشتر یا کمتر از فشار تنظیم شده روی پایلوتها باشد، شیر در زمان کوتاهی بسته می شود . همچنین امکان صدور فرمان قطع شیر از راه دور ( مثلا از اطاق کنترل ) وجود دارد. تعداد و نوع پایلوت ها بسته به درخواست متقاضی قابل تغییر است . امکان نصب عملگر هیدرولیکی روی همه انواع شیر های دروازه ای تولیدی این شرکت با توجه به سایز و فشار کاری مختلف وجود دارد.

دکل حفاری


دکل حفاری یکی از تجهیزات استرا تژیک در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز است که توسط آن عملیات حفاری و آماده سازی چاه جهت بهره برداری صورت می گیرد. سازه دکل ساخته شده توسط شرکت ماشین سازی اراک که در حال حاضر به نام دکل حفاری فتح ٨٦ در خدمت شرکت ملی حفاری ایران قرار دارد در سال ٨٥ ساخته شد. وزن کل سازه ٢١٠ تن و مساحت سکوی دکل آن ١٠٠ متر مربع است. سازه دکل از نوع پیرامید و ا رتفاع آن ٥٤ متر است . این مکانیزم تحمل نیروی تا یک میلیون پوند را داراست و می توان با آن تا عمق شش هزار متری را حفاری کرد.

دستگاه دراورکس


شرکت ماشین سازی اراک برای اولین در کشور طراحی و ساخت Draw works یا محرک اصلی دکل حفاری با توان ٢٠٠٠ اسب بخار را انجام داده است . این مجموعه ٥٠ تنی که دارای ٢ موتور کشنده DC می باشد برای برپا کردن دکل ، خواباندن دکل وبالا و پایین بردن لوله های حفاری و جداری استفاده می شود.

مشخصات فنی دستگاه به شرح ذیل است:

توان دستگاه : ۲۰۰۰ اسب بخار
وزن : ۵۰ تن
سیستم ترمزها : مغناطیسی + مکانیکی
سیال سیستم خنک کننده : آب
نوع کلاچ ها : هوایی

X-MAS TREE & Tubing Head Spool
4 1/16"- 5K-M/C:FF
MATERIAL IN ACCORDANCE WITH API 6A AND NACE MR 0175
TEMPERATURE CLASS: U
MATERIAL CLASS: FF , PSL2 , PR2

کاتالوگ تجهیزات سرچاهی