پروژ های شاخص انجام شده در پنج سال اخیر

تجهیزات خاص پتروشیمی های متانول دنا و سیراف

برای نخستین بار در کشور تجهیزات انحصاری پروژه های متانول به ماشین سازی اراک واگذار گردید. این تجهیزات تاکنون بطور کامل از خارج کشور تامین می گردیدند که با پشتوانه دانش فنی و نیروهای کارامٓد و توان سخت افزاری موجود به ماشین سازی اراک واگذار گردید.
قرارداد ساخت تجهیزات انحصاری در قالب سه بسته با فعالیت های طراحی مکانیکی، طراحی حرارتی، طراحی اجزاء محدود، تامین مواد خام، ساخت، تست و تحویل می باشد.
این بسته های شامل ۲۴ دستگاه تجهیزات خاص با تنوعی خاص از مواد شامل فولادهای استحکام بالا، فولادهای کرم مولیبدن، الٓیاژهای پایه نیکل، استنلس استیل های دوفازی، پایپینگ، رفرکتوری و مشعل می باشد.
ساخت این تجهیزات طی دو قرارداد جداگانه فیما بین ماشین سازی اراک با پتروشیمی های دنا و سیراف منعقد گردیده است. ماشین سازی اراک با ورود به این عرصه علاوه بر بی نیاز نمودن پروژه های جاری کشور از ورود این تجهیزات و جلوگیری موجب ارتقاء دانش فنی و افزایش توان سخت افزاری خود گردیده و مانع از خروج ارز از کشورگردید.

   

راکتورهای تولید شده در این کارخانه تحت عنوان senendery reformer هر کدام وزن ۲۵۰ تنی دارند و قطر داخلی آن ها 650 میلی متر و طول آنها 22 متر است که مطابق با استاندارد‌های جهانی ساخته شده اند.


برج تقطیر پتروشیمی مروارید

وزن تقریبی 195 تن با قطر 3متر و ارتفاع 70 متر که در مدت زمان کمتر از 3 ماه و کوتاهتر از زمان قراردادی، به کارفرما تحویل شده است و اولین تجهیز بلند تاریخ حمل و نقل فوق سنگین در تاریخ کشور است که به صورت یکپارچه ساخته و حمل شده است، از شاخص ترین محصولات این شرکت در این حوزه می باشند.

نمونه قبلی این تجهیز که تقریبا از 10 سال پیش در حال بهره‏ برداری در مجتمع پتروشیمی مروارید می‏باشد، به صورت کامل و یکپارچه از کشورهای اروپایی خریداری شده است. این در حالی است که با رویکردهای جدید شرکت ماشین سازی اراک و مجاب نمودن کارفرما نسبت به ضرورت تهیه مواد خام از داخل کشور، مواد اصلی بدنه تجهیز جدید تماما از شرکت فولاد اکسین خوزستان خریداری و تأمین گردیده است. سایر اقلام مورد نیاز هم کلا از بازار داخل و بدون خروج کمترین مبلغ ارزی از کشور فراهم شده است. فولاد SA537-CL.2 مورد استفاده در بدنه این برج تقطیر که یک فولاد آلیاژی بسیار خاص و دارای تکنولوژی ساخت کاملا پیچیده و تخصصی می‏باشد، توانایی تحمل نیروها و فشارهای مکانیکی مختلف در شرایط دمایی -54 °C و 23 Barg را خواهد داشت.

  


طراحی، تامین مواد، ساخت و ارسال برج پتروشیمی گچساران

وزن 160 تن، قطر 7متر و طول 35 متر


برج دی اتانایزر پروژه پتروپالایش کنگان

قطر داخلی 5800 میلیمتر و طول 39000 میلیمتر و ضخامت 54 میلمتر و وزن 320 تن


برج های تقطیر پتروشیمی دی پلیمر آرین (عسلویه)طرح متانول
وزن 233 تن طول 24 متر قطر 4 متر
وزن 136 تن طول 40 متر قطر 4.5 متر


پروژه بندر صادراتی ماهشهر

کار فرما: شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران (NIOEC)

هدف از اجرای پروژه، بازسازی و نوسازی اسکله ها، مخازن و تلمبه خانه ها و ساير تجهيزات  بندر صادراتی ماهشهر به منظور افزايش ظرفيت محصولات نفتی برای ذخيره سازی، افزايش ميزان بازدهی و بارگيری از کشتی ها، ايجاد سيستم کنترل متمرکز، بهبود سيستم تصفيه فاضلاب های نفتی و بهداشتی، ايجاد سيستم مناسب آتش نشانی و توسعه ساختمان اداری و آزمايشگاهی همراه با بهره برداری مطلوب و ايمن از تأسيسات ياد شده می باشد و با اجرای اين پروژه واردات و صادرات مواد نفتی از اسکله های بندر صادراتی ماهشهر ساماندهی شده و حجم ذخيره سازی افـزايش می يابد.

 شرکت ماشين سازی اراک در مناقصه طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر- بخش خشکی که در سال 86-1385 برگزار گرديد به عنوان برنده مناقصه انتخاب شد و انجام اين پروژه به صورت EPC از طرف شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ايران (NIOEC) و مديريت طرح شرکت مديريت نارگان به این شرکت واگذار گردید.

طرح توسعه بندر صادراتي ماهشهر شامل : احداث دایک حفاظتی - استحصال و بهسازی زمین - فونداسیون مخازن و تجهیزات ثابت و دوار- طراحی و ساخت 12 دستگاه مخزن ذخیره سقف ثابت به ظرفیت هر کدام 250 هزار بشکه - طراحی و ساخت 4 عدد مخزن ذخیره سقف شناور به ظرفیت هر کدام 100 هزار بشکه - عملیات پایپینگ در حدود 200 هزار دیا اینچ و 80 کیلومتر - احداث باندوال مخازن - احداث جاده اصلی و جاده دسترسی 11 کیلومتر - احداث پل های بتنی 27 عدد - احداث ساختمان ها - احداث پست برق و خط انتقال 18 کیلو متر - احداث خط انتقال آب شیرین 8 اینچ 11 کیلومتر - سیستم آتش نشانی و اطفاء حریق -سیستم حفاظت کاتدیک - برق و مخابرات و ابزاردقیق می باشد.

 


پروژه پارس جنوبی فاز14

کار فرما : شرکت ملی نفت ایران

شرکت ماشین سازی اراک بعنوان یکی از اعضاء مدیریت اجرایی کنسرسیوم فاز 14 پارس جنوبی و تامین کننده عمده تجهیزات ثابت پالایشگاه خشکی( Onshore ) حضوری موفق از وجود یک تامین کننده بزرگ در پروژه های کلان کشور را به منصه ظهور رسانده است. بالاترین درصد پیشرفت در  اجرای این پروژه نسبت به سایر اعضا کنسرسیوم فاز 14 پارس جنوبی گویای این مدعا می باشد. شرح تجهیزات تامین شده و تنوع آن بیانگر توانمندی بهره برداری از  امکانات گسترده ، پتانسیل بالا و نیروی انسانی متخصص این مجموعه در اجرای همزمان پروژه های گوناگون می باشد. ماشین سازی اراک علاوه بر تامین تجهیزات پالایشگاه خشکی ، با ورود به عرصه تامین تجهیزات فراساحلی (Offshore) با انجام طراحی پایه در فرایند و تامین قطعات خاص اینترنال و ساخت تجهیزات از جنس کلد اینکونل (Inconel) تمایل به ارتقا سطح دانش فنی در تجهیزات ویژه و تخصصی را نشان داده است. تجهیزات پروژه فاز 14  پارس جنوبی 366 دستگاه به وزن تقریبی18750 تن در بخش خشکی مشتمل بر  165 دستگاه مخزن تحت فشار ، 16 دستگاه راکتور ،40 دستگاه برج ، 81 دستگاه مبدل حرارتی ،52 دستگاه ایرکولر حاوی 181 عدد باندل و در بخش فرا ساحلی مشتمل بر 12 دستگاه سپراتور می باشد. مواد اولیه مورد استفاده در این تجهیزات عبارتند از کربن استیل در سرویسهای مختلف گازهای ترش ( Sour Service )  ،استنلس استیل  با گرید های مختلف ،کلد ، تیتانیوم و اینکونل که تامین  آنها و رعایت شرایط ویژه ساخت ، همگی تحت تمهیدات خاصی صورت می پذیرد.

از تعداد 81 دستگاه مبدل حراتی تعداد 35 دستگاه با جنس کربن استیل و 26 دستگاه با جنس استنلس استیل بوده و تعداد 20 دستگاه نیز با جنس تیتانیوم که برای اولین بار در شرکت ماشین سازی اراک تولید گردیده اند. مشخصات مبدل های حرارتی با جنس تیتانیوم به شرح جدول ذیل می باشند.

طراحی مبدلها و تامین مواد خام و ساخت و تحویل آنها کاملا توسط این شرکت صورت پذیرفته است. ازجمله نکات ساخت این مبدل ها جوشکاری تیتانیوم می باشد که فراهم کردن شرایط به منظور حصول کیفیت مناسب جوشکاری تیتانیوم توسط پرسنل پرتوان گروه ساخت جهیزات صورت گرفته است. با ساخت مبدل های تیتانیوم کشور از ورود این تجهیزات بطور کامل بی نیاز خواهد بود.


برج تقطیر پالایشگاه امام خمینی شازند

 کار فرما: شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند

چهار دستگاه برج تقطیر پالایشگاه امام خمینی شازند اراک توسط ماشین سازی اراک تامین گردیده است.علیرغم آنکه در ابتدای پروژه امکان ساخت این تجهیزات در داخل کشور توسط کارفرما بعید به نظر می رسید ماشین سازی اراک با ساخت این تجهیزات برگ زرین دیگری بر افتخادات خود افزود. ابعاد و وزن برجها در کنار شرایط خاص فرایندی آنها و استفاده از مواد کرم مولیبدن  با کلد استنلس استیل موجب گردید تا ماشین سازی اراک با طراحی ابزارها و ماشین آلات ، ساخت این تجهیزات را میسر نموده و بر توانمندی خودر در پروژه های فوق سنگین بیفزاید.

مشخصات این برجها به طور خلاصه بصورت زیر می باشد.

- برج Splitter(V-3403) که بزرگترین برج اجرا شده در کشور از نظر ارتفاع می باشد به ابعاد , قطر 6.1 متر ؛ارتفاع 101.5 متر و وزن 785 تن جنس SA-516-GR70 در مدت زمان 15 ماه تحویل کار فرما گردید.

    

- برج Stripper(V-1568) به ابعاد , قطر 5.3 متر ؛ارتفاع 38.4 متر و وزن 310 تن جنس SA-516-GR60 و در مدت زمان 11ماه تحویل کارفرما گردید.

- برج Main Column(V-1532) به ابعاد , قطر قسمت پایین 9.8 متر  و قسمت بالا 8.8 متر؛ارتفاع 53.1متر و وزن 700 تن و جنس SA-516-GR60,SA-387-11cl2N+clad SS-410s که در مدت زمان 18ماه تحویل گردید. نکته حائز اهمیت در این پروژه ، ساخت این برج بصورت یکپارچه در داخل شرکت می باشد.

- برج Slurry Settler(V-1535) به ابعاد , قطر 7.2 متر؛ارتفاع 18.8متر و وزن 292 تن و جنس SA-387-11cl2N+clad SS-410s که در مدت زمان 15ماه تحویل گردید.


مخازن کروی پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس

 کار فرما : شرکت نفت ستاره خلیج فارس

مخازن کروی از جمله تجهیزاتی هستند که برای نخستین بار در کشور در ماشین سازی اراک به انجام رسیده است و در این راستا تاکنون پروژه های عظیم و ارزنده ای را در شرکت به انجام رسانیده است.

ساخت حدود 90 دستگاه مخزن کروی در داخل و خارج کشور از افتخارات این مجموعه صنعتی می باشد.کلیه عملیات طراحی مکانیکی و سازه ای، خرید مواد خام ، فرم دهی ورقها و برش کاری ، مونتاژ و نصب در سایت در ماشین سازی اراک انجام می پذیرد.

یکی از آخرین پروژه های انجام در شرکت طراحی ،ساخت ونصب 13دستگاه مخزن کروی  به سفارش شرکت نفت ستاره خلیج فارس می باشد. پروژه مخازن کروی  افتخار آن را دارد که بعنوان اولین تجهیزات تحویلی به کارفرما در پروژه پالایشگاه میعانات گازی بندر عباس مطرح گردد.

وزن  13دستگاه مخزن کروی 6500 تن و  ظرفیت های آنها  1973m3 ,3823m3,5370m3 به شرح جدول زیر می باشد که بر اساس استانداردهای   ASME SEC 8 Div1 and Div2  طراحی و ساخته و در مدت 23 ماه تحویل کارفرما گردید.

در حال بروز رسانی ...