ارتقاء سطح محصولات دانش بنیان شرکت
با تلاش واحد تحقیق و توسعه و همچنین مهندسی گروه ها و با بررسی مستندات مربوط به محصولات دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت ماشین سازی اراک موفق به اخذ:
1- تمدید پروانه دانش بنیان
2- مجوز دانش بنیان برای محصولات جدید
3- ارتقاء نوع دانش بنیان به سطح یک گردید.

باز بینی و باز طراحی سیستم روشنایی و جایگزینی چراغ های عمومی و کارگاهی با انواع فوق کم مصرف
در این پروژه شرکت دانش بنیان رساشید طی مطالعاتی وضعیت روشنایی کارگاه ها و معابر شرکت را از نظر شدت روشنایی و مصرف انرژی الکتریکی مورد مطالعه قرار داده و پس از ارائه طرح پیشنهادی و عقد قرارداد ، متناسب با شرایط ابعادی و محیطی ماشین سازی اراک چهار نوع چراغ فوق کم مصرف را طراحی ، تولید و تحویل نمود.ویژگی متمایز کننده این پروژه ، طراحی ویژه سطح خنک کننده (هیت سینک) پروژکتور های کارگاهی به تناسب شرایط محیطی و استفاده از مواد و قطعات اصلی می باشد. ضمانت ثبات شدت نور برای مدت پنج سال و پرداخت هزینه از محل صرفه جویی هزینه برق از دیگر مزایای این پروژه می باشد.


پوشش دهی، بازسازی، تعمیر و بهبود خواص سطحی ابزار شکل دهی رینگ رولینگ به روش جوشکاری قوس الکتریکی
در این پروژه به بررسی خواص مکانیکی و ریزساختاری نمونه های جوشکاری شده از جنس قالبهای آهنگری کوئینچ - تمپر شده با روش جوشکاری الکترود دستی (SMAW) ، با الکترود سختکاری سطحی پایه کبالت (Stellite 6) و استفاده از لایه واسط (309 MOL-16) پرداخته شد. تعیین مناسبترین ضخامت جوش به منظور رسیدن به خواص مطلوب در قالبهای آهنگری از طریق بررسی های مقایسه ای هدف کلیدی این پروژه بود.شش نمونه با شش متد مورد بررسی واقع شد و نتایج به گروه تولیدی متالورژی گزارش گردید.

توربولاتورها (Turbolator)
در راستای بهینه سازی انرژی و بالا بردن راندمان در دیگهای بخار لوله آتشی، پژوهشی توسط کارشناسان واحد تحقیق و توسعه شرکت ماشین سازی اراک صورت پذیرفت که نشان می دهد استفاده از توربولاتورهای فنری امکان بالابردن راندمان دیگ های بخار بین 1.3% تا 3% را داراست.
از آنجایی که اتلاف انرژی در امتداد خروجی دود (اگزوز) در حدود 15 الی 20 درصد می باشد، بازیافت 3 درصد انرژی بوسیله این تجهیز در این نوع دیگ ها بسیار حائز اهمیت می باشد.
انواع دیگر توربولاتورها هر کدام به نوبه خود افت فشاری را در مسیر عبور محصولات احتراق ایجاد کرده که خود موجب افزایش توان فن مورد استفاده در مشعل می باشد، اما طراحی توربولاتورهای موضوع این نوشتار به گونه ای است که بدون ایجاد افت فشار محسوس، در سمت احتراق می تواند چنین نتیجه ای را رقم بزند.
نتایج استفاده ازتوربولاتورهای اسپیرال:
افزایش ناچیز افت فشار مسیر دود که در نتیجه آن، نیاز به تعویض مشعل و استفاده از فن قویتر نمی باشد.
سرمایه گذاری بسیار ناچیز و برگشت آن برای خریدار کمتر از 2 ماه.
افزایش راندمان در محدوده 1.3% تا 3%
امکان ساخت و نصب بسیار آسان این نوع توربولاتورها در دیگهای بخار
استفاده از این روش بجای استفاده از اسپیرال تیوب ها که ممانعت استانداردی دارند.
باتوجه به استفاده وسیع دیگهای بخاروآبگرم درصنایع مختلف،کاربرداین تجهیزکمک زیادی به محیط زیست میکند.


توسعه تکنولوژی شیر های توپی (BALL VALVE)
VALVE ها از محصولاتی هستند که دارای بازار خوب و جذاب می باشند. با توجه به توانمندی شرکت ماشین سازی اراک در زمینه تولید قطعات ریخته گری ، آهنگری و ماشین کاری و همچنین تولید انواع فولاد های خاص و نیز با توجه به تجهیزات ماشین کاری پیشرفته و سابقه تولید شیرآلات و تجهیزات سرچاهی با شناخت نسبی از بازار چندین میلیون یورویی محصول Ball valve سایزهای 8" تا 54" در داخل کشور و کشورهای مجاور با تلاش واحد تحقیق و توسعه و گروه ماشین و مونتاژ ، انعقاد قرارداد با شرکت ECON IS کرواسی موفق به انتقال تکنولورژی در این زمینه شده است که با ورود به این عرصه سالانه به میزان قابل توجه، موجب صرفه جویی اقتصادی می گردد که علاوه بر تکمیل سبد محصولات این شرکت در زمینه شیر آلات امکان ورود به مناقصات ملی و بین المللی می باشد.
مزیت های شیرهای Ball valve نسبت به سایر شیرها:
قيمت پايين تر نسبت به ساير شيرها.
عمل كردن سريع در باز و بسته شدن.
عمل كردن در 4/1 بسته بودن و باز بودن مجراي توپي.
يكپارچه بودن قطعات آن و عدم نياز به روانكاري.
وزن كم ،ساختمان فشرده ،نصب و بهره برداري آسان.
گشتاور پايين مورد نياز جهت باز و بسته كردن(در نتيجه انتخاب آسانتر عملگر).
استفاده از شيرهاي توپي چند راهي براي تغيير جهت جريان.
شرکت ماشین سازی اراک در سال گذشته نسبت به نمونه سازی شیر های بال ولو اقدام کرده و در حال تکمیل پروسه صنعتی کردن این محصول می باشد. در این راستا وسایل و تجهیزات لازم را فراهم خواهد کرد.


چکش هیدرولیکی و متعلقات آن
چکش هیدرولیکی جهت عملیات حفاری و تخریب در معادن ،پروژه های عمرانی و امدادی مورد استفاده میباشد این دستگاه در اکتشاف، استخراج، سدسازی، راه سازی و راه آهن و تخریب ساختمان و بازگشایی مسیرهای ارتباطی استفاده میشود نیاز سالانه کشورمان به این محصول حداکثر هفتصد دستگاه در سال میباشد که با تلاش های گروه ماشین و مونتاژ و واحد تحقیق و توسعه پیش بینی می شود تعداد 300 دستگاه از این محصول طی 5 سال در شرکت ماشین سازی اراک ساخته شود و در حال حاضر با شرکت هوپاد ماشین پیشگام، جهت انتقال تکنولوژی قراردادی در دست اقدام می باشد.
سهم بازار از بنگاههای مختلف از این دستگاه برای برندهای کره 50% بازار و برندهای چینی، ژاپنی و اروپایی 20% و مابقی چکش های قدیمی موجود در بازار هستند.


سیستم های تخلیه و بارگیری غلات سازمان بنادر و دریانوردی
پروژه ساخت و نصب هشت دستگاه سیستم های تخلیه و بارگیری غلات از کشتی به ساحل و بالعکس به روش نیوماتیکی(مکنده ها) با ظرفیت 600 تن در ساعت در اوایل سال 1396 توسط واحد تحقیق و توسعه ماشین سازی اراک و با همکاری شرکت NEUERO کشور آلمان و با سهم مشارکت حدود 15% در گروه های ماشین و مونتاژ و گروه پل و سازه های فلزی شروع شد.
ساخت این تیپ مکنده ها برای اولین بار در کشور انجام شده است و قبل از آن تماماً از کشورهای اروپایی وارد ایران می شد . ساخت پروژه طبق برنامه در تیر ماه سال 97 انجام شد و نصب آن در بندر چابهار در بهمن ماه سال 97 به اتمام رسید.


رفع مشکل نرم افزار PPSD
Power Plant Simulator & Designer نرم افزاری بسیار قدرتمند در زمینه محاسبات حرارتی دیگ های بخار و نیروگاه ها میباشد،که توسط شرکت KED آلمان تولید و پشتیبانی می شود، این شرکت تجربه و سابقه طولانی در زمینه محاسبات نیروگاه ها ودیگ های بخار را داراست و این نرم افزار در حال حاضر در شرکتهای معتبر آمریکایی، اروپایی، هندی، چینی، کره ای و سایر نقاط دنیا از جمله Babcock & Wilcox ، Alstom و... در حال استفاده میباشد.
نرم افزار مذکور سال 1391 توسط شرکت ماشین سازی اراک بمبلغ 20.000 یورو خریداری و پس از یک مرحله پشتیبانی توسط شرکت KED در سال 1395 این پشتیبانی قطع گردید.
بدلیل عدم ارائه خدمات پشتیبانی و منقضی شدن زمان استفاده از آن و نیز عدم امکان بروز نمودن این نرم افزار در شرایط تحریم و محدودیت های ارتباطی، پروژه ای در واحد تحقیق و توسعه (R&D) مبنی بر بهینه سازی و استفاده مادام العمری از این نرم افزار تعریف شد،که با اجرا و اتمام موفقیت آمیز این پروژه و تایید گروه دیگهای بخار علاوه بر استفاده نامحدود از نرم افزار، نیاز به بروزرسانی و پرداخت هزینه سالانه نمیباشد.
لازم به یادآور است که طی چند ماه گذشته نیز نرم افزاری دیگری در راستای بهینه سازی طراحی دیگهای بخار توسط واحد تحقیق و توسعه (R&D) تهیه و به تایید گروه دیگهای بخار رسیده و در حال استفاده می باشد.

مطالعه و ارائه راه کار مناسب جهت اصلاح خط تولید گلوله های فولادی به منظور بهبود نرخ تولید
یكی از روشهای مهم و نسبتاً جدید توليد گلوله های فلزی بخصوص در مورد گلوله هایی با ابعاد بزرگ،روش نورد اریب داغ ( Hot skew rolling ) یا نورد فورج داغ ( Hot roll forging ) می باشد. این فرایند باعث ميگردد تا خواص مكانيكی گلوله توليدی از سایرروش ها بالاتر باشد. به عبارتی دیگر گلوله های نورد فورج دارای چگالی و ميكروساختار مناسب تری نسبت به گلوله های که با سایر روشها توليد شده اند دارد و این باعث می گردد تا نرخ شكست و سایش این گلوله ها نسبت به بقيه کمتر بوده که در نتيجه باعث کاهش مصرف گلوله و انرژی در آسيا می گردد. در این پژوهش سه استراتژی و راه کار مختلف از لحاظ کيفيت گلوله توليدی، مدت زمان توليد، ميزان کاهش مصرف انرژی وبرآورد هزینه بررسی شد. در پایان نتایج هر سه راهكار پيشنهادی با نتایج خط موجود مقایسه و بررسی شد و گزارش آن جهت اتخاذ تصميم مناسب توسط واحد تحقیق و توسعه به شرکت ماشين سازی ارائه گردید.

Elemental furnaces
عنوان پروژه : اتمام عملیات نصب و راه اندازی دو عدد کوره المنتی ( HardeningوTempering ) به سفارش گروه متالورژی توسط واحد تحقیق و توسعه ماشین سازی و خدمات فنی گروه متالورژی .
یکی از روشهای جدید عملیات حرارتی، عملیات در محیط بسته یا خنثی میباشد ،کوره های المنتی نصب شده با داشتن قابلیت ها متنوع توانایی عملیات حرارتی فولادهای ضد زنگ و همچنین سوپر آلیاژها را دارا می باشند. یکی دیگر از مزایای این دستگاه ها داشتن محیطی با دمای یکسان (Temper) و همچنین اکسیداسیون فلزدرحد صفرمی باشد .
این کوره ها بر اساس پروژه های گروه متالورژی در دستور کار تحقیق و توسعه قرار گرفت ،این واحد با بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان خود،دو دستگاه کوره را خریداری و با همکاری خدمات فنی مرکزی و خدمات فنی گروه متالورژی نصب و را اندازی نمود .