تعمیر و بازسازی مبدل های T.L.E برای اولین بار در ایران در ماشین سازی اراک

مبدل هاي خط انتقال (Transfer line exchangers) ساليان طولاني به عنوان يکي از تجهيزات اصلي واحد هاي توليد اتيلن مورد استفاده قرار گرفته اند. یکی از تجهیزات واحد اولفین مجتمع پتروشیمی اراک، مبدل T.L.E می باشد که ساخت کشور آلمان می باشد و تعداد 10 عدد از این مبدل ها، در واحد مربوط در حال بهره برداری می باشند. با توجه به عمر کارکرد مبدل ها و مستهلک شدن تجهیز نیاز به تعویض مبدل ها می باشد، که قبلاً با خرید هر دستگاه مبدل هزینه 400.000 یورو از کشور آلمان این جایگزینی انجام می شده است. با پیشنهاد مجتمع پتروشیمی اراک و همکاری ماشین سازی اراک، مراحل تعمیر و بازسازی این مبدل ها در ماشین سازی اراک انجام گرفت. با توجه به اینکه این اقدام با هزینه در حدود 15 درصد قیمت هردستگاه خریداری شده از خارج کشور، در داخل کشور و توسط ماشین سازی اراک و پتروشیمی اراک انجام گرفته است و برای اولین بار در کشور و خاورمیانه، این مهم صورت گرفته است.

در گزارش خبرگزاری صدا و سیما از روند تعمیر این مبدل آقای مهندس رمضی مدیر تعمیرات کارخانه پتروشیمی شازندگفت: به دلیل هزینه های بالایی که کشور آلمان برای تعمیر درخواست کرد این کار پس از موفقیت آمیز بودن تست های اولیه به ماشین سازی اراک سپرده شد. وی با یادآوری اینکه آلمانی ها بیش از 400 هزار یورو برای تعمیر طلب کردند افزود : ماشین سازی اراک تعمیر مبدل را با کمتر از 15 درصد هزینه مطرح شده به سرانجام رساند.

جناب آقای مهندس صفری در این مصاحبه با اشاره به اینکه تعمیر موفقیت آمیز این مبدل زمینه ساز عقد تفاهم نامه با پتروشیمی شازند برای تعمیرات اساسی تجهیزات این مجتمع شده است افزود : این کارخانه در حال گفتگو برای تعمیر تجهیزات اساسی پالایشگاه شازند نیز هست و این توان را دارد با سایر واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی نیز همکاری کند .

دانلود گزارش خبرگزاری صدا و سیما

٠٨:٤٢  / شنبه ٢٣ تير ١٣٩٧  / شماره خبر: ٨٢  / تعداد نمایش: 9079