مدیرعامل ماشین‌سازی اراک مطرح کرد:

تمرکز بر توسعه تجهیزات معدنی و فولاد/ به دنبال تقویت بعد پیمانکاری ماشین‌سازی اراک هستیم

به گزارش اقتصادآنلاین، روز پنجشنبه، 17 اسفند ماه جمعی از مدیران کارگزاری‌ها، سبدگردانی، شرکت‌های تامین سرمایه و کارشناسان کانون کارگزاران از گروه‌های تولیدی شرکت ماشین‌سازی اراک بازدید کردند و از نزدیک با مدیران این شرکت به گفتگو پرداختند. 

رضا سرائی، مدیرعامل ماشین‌سازی اراک طی نشستی با حاضران به معرفی شرکت پرداخت و گفت: ماشین‌سازی اراک 56 سال قبل تاسیس شده است. این مجموعه از پنج گروه صنعتی داخلی تشکیل شده و پنج شرکت زیرمجموعه دارد که خارج از ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند، این شرکت‌ها شامل شرکت پایساز در اهواز، شرکت مهندسی و ساختمان ماشین‌سازی، شرکت هوپاد ماشین، شرکت آکام و یک شرکت مشترک با چادرملو در حوزه معدن است. 

سرائی با بیان این که ماشین‌سازی اراک حدود 90 هزار تن ظرفیت ساخت تجهیزات صنعتی دارد، گفت: این شرکت در دو سال گذشته علاوه بر بخش نفت، گاز و پتروشیمی، سد و نیروگاه، در بخش معدن و فولاد نیز تمرکز پیدا کرده، در حوزه معدن ما مثل 80 سال قبل نفت و گاز و در نقطه شروع توسعه صنایع معدنی هستیم. برای این که عمق برداشت معدن را افزایش دهیم، مجبور به توسعه تجهیزات در این بخش هستیم تا بتوانیم در عمق فعالیت‌های استخراج صنایع معدنی را انجام دهیم. 

وی ادامه داد: نقشه‌های ساخت ماشین حفاری که تا عمق 2500 متر را بتواند حفاری کند توسط همکاران مجموعه آماده شده و امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد توسعه این تجهیز هم باشیم. 

مدیرعامل ماشین‌سازی اراک تصریح کرد: ماشین‌سازی در کنار ظرفیت صنعتی‌اش، پیمانکاری است که می‌تواند در پروژه‌های توسعه ای کشور وارد شود و طراحی، مهندسی و ساخت تجهیزات را انجام دهد. این ویژگی متاسفانه در فضای رسانه‌ای و صنعتی و در میان 95 هزار سهامدار خرد شناخته شده نیست. 

سرائی اظهار کرد: تلاش داریم که با ورود به پروژه‌ها بعد پیمانکاری ماشین‌سازی را برجسته کنیم، چرا که ماشین‌سازی به راحتی قادر است که بیش از 100 هزار میلیارد تومان پروژه اجرا کند. 

به گفته وی، ماشین‌سازی شرکت پیمانکار رتبه یک نفت گاز پتروشیمی پالایشگاه فولاد و معدن، راهسازی و آب است. هیچ پیمانکاری در کشور وجود ندارد که 134 هکتار زمین زیرساخت صنعتی ، 25 هکتار تاسیسات صنعتی و طراحی مهندسی داشته باشد و این ویژگی خاص ماشین‌سازی اراک است.

مدیرعامل ماشین‌سازی اراک عنوان کرد: استراتژی شرکت در حوزه تجهیزات معدن و فولاد و تجهیزات با تکنولوژی‌های بالاتر در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ما را به سمت افزایش سودآوری می‌برد. نسبت و درصد سود ما جذاب و خوب است. تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌هایی که شرکت به لحاظ صنعتی دارد بهره بگیریم.

سرائی همچنین گفت: هر چقدر که پروژه‌های شرکت را افزایش می‌دهیم، میزان مواجه ما با کمبود نقدینگی شدت می‌یابد و برای همین باید به این سمت برویم که از بازار سرمایه منابع مالی پروژه‌ها را تامین کنیم. صرفا برای یکی از پروژه‌هایی که دنبال می‌کنیم باید طی چند ماه آینده 36 میلیون یورو تامین کنیم.

٠٨:٤٩  / شنبه ١٩ اسفند ١٤٠٢  / شماره خبر: ٢٤٠  / تعداد نمایش: 3075