استاندار استان مرکزی در جلسه با مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان و اعضای هیئت مدیره ماشین سازی اراک گفت:

ستاد معین اقتصاد دریا در استان مرکزی تشکیل و ماشین‌سازی اراک در حوزه این اقتصاد نقش موثری دارد

به گزارش روابط عمومی وصنعتی ماشین سازی اراک استاندار استان مرکزی روز یکشنبه مورخ 2 بهمن ماه سال جاری در نشست بررسی وضعیت شرکت ماشین‌سازی اراک که با حضور مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان کشور برگزار شد، خبر از تشکیل ستاد معین اقتصاد دریا در این استان را داد و گفت: ماشین‌سازی اراک در حوزه این اقتصاد نقش موثری دارد.
وی افزود: شرکت ماشین‌سازی اراک به عنوان گل سرسبد صنایع استان مرکزی است و این مهم بارها از سوی مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور و اسناد راهبردی تاکید شده است.
«فرزاد مخلص الائمه» ساحل دریا را نقطه توسعه کشور عنوان کرد و افزود: کشور در توسعه ساحل دریا عقب است و توجه به این مهم موجب بروز اتفاقات خوبی در حوزه مسایل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور می‌شود.
استاندار مرکزی از سفر مسئولان و مدیران صنایع این استان به سواحل مکران خبرداد و گفت: در راستای برقراری توسعه روابط اقتصادی استان مرکزی با منطقه مکران، هفته سوم یا پایانی بهمن‌ماه جاری این سفر انجام می‌شود.
مخلص‌الائمه اظهار داشت: صنایع بزرگ استان مرکزی اکنون به رده پیمانکاران دسته دوم، سوم و پنجم به شمار می‌روند که باید به پیمانکاران دسته اول کشور تبدیل شوند و وظیفه خود را در حوزه دریا، ساحل و جزایر انجام دهند.
وی ادامه داد: شرکت‌های دولتی، خصوصی و عمومی استان مرکزی باید با بهره‌گیری از ظرفیت یکدیگر یک شرکت بزرگ تشکیل دهند تا از این ظرفیت برای توسعه و پیشرفت بیشتر کشور استفاده شود.
مخلص‌الائمه گفت: بر اساس دستور رییس جمهور، شرکت ماشین‌سازی اراک باید به نقطه شکوفایی گذشته خود بازگردد.
وی عنوان کرد: با توجه به وجود ظرفیت‌های کشور در بخش‌های مختلف خصوصی، دولتی، عمومی و خارج از کشور، می‌توان ماشین‌سازی اراک را به دوران شکوفایی گذشته و چند گام جلوتر از نقطه شکوفایی حرکت داد.
«رضا سرایی، مدیرعامل ماشین سازی اراک» افزود: بسیاری از تجهیزات صنعتی کشور برای نخستین‌بار در این شرکت طراحی و ساخته شده است اما هیچ کدام از این تولیدات، ثبت مالکیت معنوی نشده است.
وی بیان کرد: اکنون شرکت ماشین‌سازی اراک با ۲۵ درصد ظرفیت تولید فعالیت می‌کند و ۷۵ درصد ظرفیت این صنعت مهم خالی است.
مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک ادامه داد: در سطح ملی تجهیزات و تولیداتی وارد کشور می‌شود که ماشین‌سازی اراک قادر به تولید آن است و در ماه‌های اخیر سعی شده تا ظرفیت ماشین‌سازی اراک بیشتر معرفی شود.
سرایی افزود: این شرکت در طرح‌های اقتصادی، در منطقه مکران سهمی ندارد و در حوزه صنایع دریایی و بندری نقشی ایفا نمی‌کند.
وی بیان کرد: در ۱۰ سال گذشته، ساخت ۲ تا سه پل در استان مرکزی به ماشین‌سازی اراک واگذار شد و در اجرای طرح‌های عمرانی داخل و خارج استان، این مجموعه صنعتی بی‌نصیب بوده است.
مدیرعامل ماشین‌سازی اراک افزود: ظرفیت‌های طراحی و تولید این شرکت در سطح استان ناشناخته است و نیاز است به این مهم توجه ویژه شود.
سرایی افزود: هم‌اکنون این شرکت، ۴۰ هزار میلیارد ریال قرارداد جاری دارد که با قراردادهای اخیر این میزان افزایش پیدا می‌کند. وی بیان کرد: این شرکت ظرفیت لازم برای تولید ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی را دارد و سرریز آن برون سپاری در استان مرکزی است که می‌تواند اشتغال و توسعه دانش فنی را به همراه داشته باشد.
شایان ذکر است ماشین‌سازی اراک با تولید بیش از ۷۰ نوع محصول متنوع در حوزه‌های صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صنایع معدنی و فولاد، تاسیسات حرارتی و دیگ‌های بخار، ریخته‌گری آلیاژی و آهنگری، نیروگاه‌ها و انرژی‌های تجدید پذیر، پل، سازه‌های فلزی و تاسیسات بندری فعالیت می‌کند.
ماشين سازي اراك در سال ۱۳۵۰ به عنوان اولین صنعت سنگین کشور به بهره برداری رسیده و در حال حاضر اولین و بزرگترین واحد صنعتی کشور است که با بیش از نیم قرن سابقه درخشان با تولید 77 نوع محصول متنوع در حوزه های صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صنایع معدنی و فولاد، تاسیسات حرارتی و دیگ های بخار، پل، سازه های فلزی و تاسیسات بندری فعالیت می نماید، به عنوان یکی از شرکت های صنایع زیربنایی و استراتژیک کشور محسوب گردیده و در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی پروژه های بسیاری را که طراحی و تکنولوژی ساخت آنها جدید بوده و غالباً برای اولین بار در کشور به اجرا در می آیند با موفقیت به پایان برساند و در راستای بومی سازی تجهیزات صنعتی پیشران باشد.

١٤:٣٧  / دوشنبه ٣ بهمن ١٤٠١  / شماره خبر: ١٨٦  / تعداد نمایش: 4043