در ماشین سازی اراک انجام شد؛

اولین جلسه هم اندیشی حوزه تحقیق و توسعه شرکت های تخصصی استان مرکزی با دانشگاه های استان در ماشین سازی اراک

اولین جلسه هم اندیشی حوزه تحقیق و توسعه شرکت های تخصصی استان مرکزی با دانشگاه های استان با ابتکار استانداری استان مرکزی و محوریت استفاده از ظرفیت قانون جهش تولید، نحوه تعریف و مشارکت دانشگاه در حوزه های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت دانشگاهها برای حل مسائل صنعتی شرکت های تخصصی و بررسی راهکارهای موثر جهت ساماندهی ارتباط کارآمد صنعت و دانشگاه، در ماشین سازی اراک برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی و صنعتی ماشین سازی اراک این جلسه روز چهارشنبه 30 آذرماه سال جاری، با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی، مدیرکل سیاسی استانداری مرکزی، مدیرعامل و مدیران ماشین سازی اراک و روسای دانشگاه های استان مرکزی برگزار شد.
در این جلسه دکتر نظری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ضمن تشکر از میزبانی ماشین سازی اراک و حضور موثر روسای دانشگاههای استان گفت: در دنیای رقابتی امروز با سرعت بالای تغییرات تکنولوژی، رابطه علم و صنعت نیازمند آینده‌نگری و توجهی دقیق است و کشورهائی موفق هستند که در حوزه های علم و فناوری پیشرو باشند و کشوری که نتواند صنعت سنتی خود را با دانش روز تلفیق نماید، از توسعه بهره مند نخواهد بود. کشور ایران خوشبختانه هم در بحث صنایع و هم بحث علم و فناوری در منطقه جایگاه ویژه ای دارد که می تواند با ساماندهی ارتباط صنعت و دانشگاه موجب ارتقای رتبه، توسعه و پیشرفت کشور گردد.
وی افزود: با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی و برخورداری این استان از صنایع مادرتخصصی ضروری است برنامه عملیاتی جهت ارتباط صنعت و دانشگاه تعریف گردد و مراکز علمی، صنعتگران و بنگاه‌های اقتصادی با یکدیگر تعامل داشته باشند، لذا با توجه به اهمیت این موضوع و همچنین رویکرد دولت سیزدهم برای رفع موانع صنایع بنیادین و ارتقای آنها، استانداری استان مرکزی و مسئولین ارشد استان جهت فراهم سازی یک بستر مناسب برای ایجاد ارتباط کارآمد و پویا و طراحی سیاست‌ها و ابزارهایی که هر دو بخش صنعت و دانشگاه را به یکدیگر نزدیک کند، تلاش می نمایند.
دکتر نظری گفت: همچنین انتظار می رود دانشگاه نیز از محوریت آموزشی فراتر رفته و به مباحث پژوهشی بیشتر بپردازد و با ایجاد شبکه موثر میان صنعت و دانشگاه و ایجاد مراکز تحقیقاتی مشترک این اقدام به صورت موثرتری انجام شود، لذا این جلسات باید به صورت نتیجه محور و به صورت جدی ییگیری گردد و در عین حال فرهنگ سازی های لازم جهت ارتباط بنیادی و سیستماتیک صنعت و دانشگاه در هر دو نهاد انجام شود.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استان مرکزی ضمن تشکر از مدیران و هیئت مدیره ماشین سازی اراک در اتخاذ رویکرد مناسب برای ارتباط با دانشگاهها تصریح کرد باید با اطلاع رسانی و انتشار اقدامات خوب صنعتی انجام شده در جامعه آگاهی بخشی و امیدآفرینی نمود و جای خوشحالی است که ماشین سازی اراک در این زمینه با بیان ظرفیت ها و اقدامات انجام شده و اطلاع رسانی به موقع آنها به خوبی رسالت خود را انجام می دهد.
مهندس سرائی مدیرعامل ماشین سازی اراک در این نشست با اشاره به اهمیت تحقیق و توسعه در صنایع گفت: بحث تحقیق و توسعه در صنعت بسیار وسیع است که باید منجر به دستاوردهایی از جمله نوآوری، رفع گلوگاه ها، اصلاح فرایندها، اصلاح محصول، تعریف و تولید محصولات جدید، تجاری سازی و .. شود.
مدیرعامل ماشین سازی اراک تصریح کرد: در ماشین سازی اراک به عنوان صنعتی مادرتخصصی و دانش بنیان همواره کارهای علمی و تحقیقاتی با ارزشی انجام شده که منجر به تولید دهها پروژه ای شده که برای اولین بار در ایران با موفقیت به بهره برداری رسیده است، همچنین ماشین سازی اراک کارهای مشترک بسیاری با دانشگاه انجام داده است، اما این ارتباط و بحث تحقیق و توسعه به مباحثی مانند تداوم چرخه عمر سازمان و تعریف کسب و کارهای جدید و تجاری سازی آنها با توجه به نیاز جامعه مدرن ورود پیدا نکرده است و کشور در بعضی موارد همچنان به صورت سنتی فناوری مورد نیاز خود را از خارج از کشور تأمین می‌کند در صورتی که می توان با ارتباط صنعت و دانشگاه و توسعه برنامه‌های تحقیق و توسعه داخلی سازمان و ورود به تکنولوژی های بالاتر نیاز فناورانه صنایع را مرتفع نمود و از واردات بسیاری از تجهیزات صنعتی به کشور جلوگیری کرد.
مهندس سرائی افزود: ماشین سازی اراک با توجه به اینکه امروز همانند بانک صنعتی استان و کشور می باشد باید به سمت تولید محصولات فناورانه مورد نیاز بخش های مختلف کشور در حوزه های نفت، گاز، فولاد، صنایع معدنی و ... پیش رود بنابراین به تحقیق و توسعه به عنوان یک سیاست کارا در توسعه و پیشرفت توجه جدی دارد و در این مسیر برای هرنوع همکاری با دانشگاه اعلام آمادگی می نماید.
دکتر نعیمی عضو هیئت مدیره ماشین سازی اراک با تاکید بر رویکرد توسعه ای تیم هیئت مدیره ماشین سازی اراک اظهار امیدواری نمود که از ظرفیت تحقیق و توسعه استان جهت هم افزائی بیشتر به خوبی استفاده شود. وی همچنین
نقش استانداری استان مرکزی در تسهیل این ارتباط و معرفی قوانین تعریف شده دولت را بسیار ضروری دانست و گفت ماشین سازی اراک علاوه بر نگاه علمی بر حل تکنیکال مسائل صنعت از طریق دانشگاه، در راستای ایفای رسالت و مسئولیت اجتماعی خود با هدف افزایش دانش تجربی و سطح علمی دانشجویان و همچنین آشنایی بیشتر آنان با صنایع کشور در هفته پژوهش میزبان بیش از 20 تیم دانشجوئی از دانشگاههای مختلف بود.
در این جلسه دکتر آذری مدیر کل سیاسی استانداری، دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک، دکتر قاسمی رئیس دانشگاه آزاد، دکتر احمدی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر یونسی رئیس دانشگاه پیام نور، دکتر گودرزی رئیس دانشگاه صنعتی اراک، دکتر رضائی معاون آموزشی دانشگاه علمی و کاربردی استان، در زمینه ارتباط نظام مند و الگوهای همکاری دانشگاه و صنعت به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و در پایان نیز از کارگاهها و بخش های تولیدی شرکت ماشین سازی اراک بازدید بعمل آوردند.

 

١٦:٥٤  / شنبه ٣ دی ١٤٠١  / شماره خبر: ١٨٠  / تعداد نمایش: 3316